Additional information
| Wire Size | 18~10AWG |
|---|---|
| Material | PC+Nylon |
| Rating | 20A/125V |
| Poles | 2 |
| Wire | 3 |
| Cable OD | .300" to .650" |
| Plug Color | Black Housing & Gray Insert |
| Color | Black Body & White Insert |
| Approvals | cUL, RoHS, UL |
| Connector | NEMA L5-20R |
| Plug | NEMA 5-20 |
| Part Number | WBL520R |
|---|---|
| Rating | 20A/125V |
| Pole | 2 |
| Wire | 3 |
| Wire Size | 18~10AWG |
| Cable OD | .300" to .650" |
| Material | PC+Nylon |
| Color | Black Body & White Insert |

